Aloes – właściwości i zastosowanie

 

Aloes znany był naszym babkom i matkom, a my zaczynamy odkrywać go na nowo dzięki wielu kosmetykom naturalnym, które chętnie korzystają z właściwości tej rośliny. Charakterystyczny delikatny zapach i klejąca struktura nie zachęcają jednak wszystkich do tego, by korzystać z aloesu. Jesteśmy jednak pewni, że właściwości aloesu Was do tego skłonią.

 

 

Aloes, co takiego ma w sobie?

Chociaż o właściwościach aloesu można się rozpisywać godzinami, warto podkreślić, że przede wszystkim składa się on z…wody. Tak, aż 96% aloesu to woda. Jednak nauczeni doświadczeniem (przecież arbuzy to też w większości woda, a są takie pyszne!) sprawdziliśmy, co jeszcze kryje się w tym oślizgłym miąższu. Znajdziemy tam przede wszystkim:

    • Polifenole – bardzo silne przeciwutleniacze, które neutralizują działanie wolnych rodników i spowalniają procesy starzenia
    • Biotynę – witaminę, która jak żadna inna wpływa na wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. To właśnie dzięki niej aloes jest tak pożądanym w branży kosmetycznej składnikiem
    • Beta-karoten – prowitaminę A, która odpowiada za piękny wygląd naszej skóry, a także dłuższą opaleniznę. Dodatkowo zmniejsza ona wrażliwość skóry na promienie UV.

Jak zatem widać, aloes dla urody to prawdziwa skarbnica dobroczynnych składników. Warto pamiętać o tym na przykład podczas walki z trądzikiem bądź przesuszoną przez słonce skórą.

Aloes dla zdrowia

Aloes jest jednak nie tylko doskonałym elementem kosmetyków. To także środek, który od setek lat był używany w lecznictwie – głównie w formie soku z liści w zagęszczonej formie. Przede wszystkim poleca się go w leczeniu schorzeń układu trawiennego, na przykład wrzodów żołądka. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym może być odpowiednim wsparciem podczas leczenia zespołu jelita drażliwego. Warto także podkreślić, że aloes stymuluje układ odpornościowy. Dlatego zaleca się picie soku z aloesu w okresie jesienno-zimowym, gdy istnieje zwiększone ryzyko zachorowań.

Jak zatem widać, o aloesie warto pamiętać nie tylko pod kątem pięknego wyglądu, ale także zdrowego ciała.

 

W naszym sklepie znajdziesz zarówno ekologiczne produkty spożywcze jak i do pielęgnacji ciała wykorzystujące właściwości aloesu! Zapraszamy!