Amarantus – czy warto mieć go w swojej kuchni?

 

Amarantus (zwany także pod nazwą szarłat) jest jedną z najstarszych roślin uprawnych, chociaż mogłoby się wydawać, że odkrywamy go dopiero teraz. Przed nami uprawiali go jednak Majowie, Inkowie i Aztecy, wraz z kukurydzą, fasolą czy ziemniakami. Stanowił podstawę pożywienia już w tamtych czasach. Obecnie jest jedynie dodatkiem, o którym czasem sobie przypominamy. Jednak dla osób, które starają się żyć zdrowo, dbają o urozmaicenie diety, amarantus jest jednym z ze zbóż, które po prostu trzeba mieć w swojej kuchni. Dlaczego?

 

amarantus

 

Właściwości amarantusa

Amarantus najczęściej stanowi element diety wegetarian i wegan, głównie przez wzgląd na dużą ilość białka w porównaniu do innych zbóż, takich jak pszenica, ryż czy owies. Dodatkowo nie zawiera glutenu, dlatego wybierane jest przez osoby z celiakią. Przede wszystkim jest jednak doskonałym źródłem węglowodanów złożonych, które powinny stanowić dużą część naszej diety. Polecany jest zatem przede wszystkim jako element śniadań, by rozpocząć dzień z odpowiednią dawką energii – zarówno dla naszego ciała, jak i mózgu, który przecież żywi się właśnie cukrem.

Czym jeszcze może zaskoczyć nas amarantus? Przede wszystkim żelazem, które również ma niebagatelne znaczenie w diecie wegetarian i wegan. Dodatkowo szarłat jest bogatym źródłem błonnika, który zapewnia poprawne funkcjonowanie układu pokarmowego. Warto także podkreślić, że już 100 g nasion amarantusa jest w stanie pokryć 1/3 zapotrzebowania naszego organizmu na wapń. Tak, nie tylko mleko jest w stanie uzupełnić niedobory tego składnika mineralnego. Jak zatem widać, szarłat z pewnością jest zbożem, które warto mieć w swojej kuchni. Ale do jakich dań można go użyć?

 

Amarantus – z czym jeść?

Amarantus dostępny jest nie tylko pod postacią nasion, ale także mąki (idealnej dla bezglutenowców) oraz poppingu, czyli prażonych ziaren. Szarłat możemy dodawać do dań głównych, zapiekanek czy gulaszów, ale także dodawać go do jogurtów. Zwłaszcza w formie poppingu smakuje świetnie. Idealny pomysł na śniadanie!

 

W naszym sklepie znajdziesz ekologiczny amarantus oraz produkty z amarantusem w składzie! Zapraszamy!