Camu Camu – właściwości i działanie lecznicze

 

Camu Camu to nadal niezbyt znana roślina, która swoimi właściwościami leczniczymi może zawstydzić niejeden sztuczny suplement diety. Można swobodnie nazwać tę jagodę mianem „superfoods” czyli super jedzenia, gdyż jest skarbnicą wielu witamin i minerałów. Jakie właściwości mają jagody camu camu i dlaczego warto mieć je w swojej spiżarni?

 

camu camu

 

Camu camu – skąd pochodzi?

Jagody camu camu znane są nam od niedawna, jednak w Ameryce Łacińskiej są elementem medycyny naturalnej już od setek lat. Camu camu, znany także jako myrciaria dubia, jest krzewem rosnącym w lasach deszczowych. Jednak sam krzew nie jest tak interesujący, jak jego owoce, które przez rdzennych mieszkańców są zbierane i suszone. Wtedy używano ich jako lekarstwo na przeziębienia, astmę, a także zwyrodnienia stawów. Jakie są właściwości jagód camu camu?

Właściwości camu camu

Jagody camu camu słyną przede wszystkim z zawartości witaminy C. W zależności od stanu dojrzewania owocu możemy znaleźć w 100 gramach nawet 1900 mg. Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, więc – prócz ochrony przed przeziębieniami – może poprawić także pracę układu krążenia i obniżyć poziom ciśnienia krwi. Oprócz witaminy C camu camu zawiera także błonnik pokarmowy, który wspiera pracę jelit i zapewnia lepszą perystaltykę. Dodatkowo znajdziemy w nich także potas, wapń, magnez, witaminę A oraz mangan.

Na co pomagają jagody camu camu?

Jagody camu camu to przede wszystkim doskonały antyoksydant. Dzięki temu, że każda ich część – skórka, nasiona i miąższ – charakteryzuje się działaniem przeciwutleniającym, jagody zmniejszają ryzyko pojawienia się wielu chorób powodowanych przez działanie wolnych rodników. Mowa między innymi chorobach jelit, otyłości, celiakii czy nawet chorobach nowotworowych.

Niektórzy badacze twierdzą także, że jagody mogą zmniejszyć dolegliwości związane z astmą i chorobami zwyrodnieniowymi stawów. Oczywiście camu camu są także przydatne podczas zwykłych infekcji, takich jak przeziębienia i grypa.

Czy zatem warto? Z całą pewnością – jagody wprost z Ameryki Łacińskiej mogą znacznie poprawić nasze zdrowie, czynnie walcząc z działaniem wolnych rodników.

 

Zapraszamy do naszego sklepu misiontek.pl