Czarny czosnek - dobry z charakteru.

 

Swój mroczny wizerunek czarny czosnek zawdzięcza procesowi starzenia, któremu poddawany jest przez 60 dni w specjalnej komorze, gdzie panuje odpowiednia wilgotność i temperatura. Kto by pomyślał, że pierwszy czarny czosnek powstał przez przypadek podobno 5000 lat temu, gdy ktoś nieopatrznie zostawił główkę czosnku w gorącym i wilgotnym miejscu. Czarny czosnek szybko zyskał miano rarytasu, a i u nas od niedawna cieszy się coraz większą popularnością. I są ku temu powody!

Czy wiesz, że według naukowców czarny czosnek wykazuje dziesięciokrotnie większą moc jeśli chodzi o właściwości lecznicze niż tradycyjny czosnek? Na 20 podstawowych aminokwasów czarny czosnek zawiera ich 18, do tego dochodzą antyoksydanty znane z właściwości przeciwnowotworowych oraz magnez, wapń i cynk, które wspierają naszą urodę. W ogóle czarny czosnek ma dużo "przeciw" w sobie: działa przeciwmiażdżycowo, przeciwnowotworowo (hamuje rozwój raka żołądka i okrężnicy), przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, przeciwwirusowo i bakteryjnie, a nawet ma działanie przeciwstarzeniowe. Jakie inne warzywo ma w sobie tak wielki sprzeciw wobec naszych chorób?

Ciekawe w czarnym czosnku jest to, że podczas procesu starzenia traci swój ostry aromat. Nawet po jego zjedzeniu można spokojnie... całować, bez wydzielania nieprzyjemnego aromatu. Kolejny wielki plus dla tego małego warzywa. ;-)

Czarny czosnek kryje w sobie mnóstwo "przeciw", które są dla nas potężnym argumentem, żeby spróbować tego niepozornego warzywa i na stałe wprowadzić je do swojej zdrowej diety. Bo tutaj wszystkie "przeciw" na 100% oznaczają argumenty "za"!