Czym jest "herbatka" granulowana?

 

Dużo mówi się o tym, żeby dzieci nie piły samych soków, bo zawierają sporo cukru (kalorii) i zapełniają brzuszek malucha. Jako alternatywa wymieniane są tzw. „herbatki dla dzieci”. Warto się przyjrzeć dokładniej tym produktom, bo wbrew potocznej nazwie nie mają one nic wspólnego z herbatą.

Czym zatem są te kolorowe granulki w pudełkach z napisem „herbatka dla dzieci”?

Przeanalizujmy skład popularnych produktów tego typu (oczywiście nie podając konkretnych marek):

Produkt 1: cukier, cukier gronowy, jabłko w proszku, kwas cytrynowy, naturalny aromat jabłkowy, wyciąg z melisy

Produkt 2: cukier, wyciągi z owoców hibiskusa, dzikiej róży, liści truskawek, maltodekstryna, proszki owocowe (jabłka, czarne porzeczki), witamina C

Produkt 3: dekstroza, ekstrakty (2,5%) z:, - rumianku, - melisy, - lipy, maltodekstryna, olejek eteryczny z rumianku

Produkt 4: cukier, dekstroza, ekstrakt z dzikiej róży, ekstrakt z hibiskusa, kwas cytrynowy-regulator kwasowości, maltodekstryna, naturalny aromat jabłkowy, naturalny aromat malinowy, proszek malinowy, witamina C

Produkt 5: cukier, glukoza, syrop karmelowy, regulator kwasowości- kwas cytrynowy, naturalny aromat, wyciąg z melisy 0,2%, proszek owocowy z moreli 0,6 %.

Produkt 6: laktoza, maltodekstryna, wyciągi z ziół melisy, kwiatu malwy, kwiatu lipy, tymianku. (co ciekawe ten produkt na opakowaniu ma napisane, że jest „po 1. tygodniu życia”, a jednocześnie, ze względu na to, że zawiera laktozę, ma ostrzeżenie: „Ze względu na zawartość laktozy, herbatki nie należy podawać osobom z nietolerancją laktozy i/lub alergią na białka mleka krowiego.” Która mama po 1. tygodniu życia dziecka wie, że jej dziecko nie ma nietolerancji laktozy??)

Jak widać, każdy z tych herbatkopodobnych produktów składa się w zdecydowanej większości z cukru pod różnymi nazwami. 
Zalecana na opakowaniach ilość, jaką należy wsypać do 100ml wody to 1-1,5 łyżeczki od herbaty. Aby było łatwiej sobie to wyobrazić, przeliczamy na dorosłą porcję, czyli typowy kubek (250ml). Wychodzi 2,5-3,75 łyżeczki cukru na kubek– niełatwo w dzisiejszych czasach znaleźć dorosłą osobę, która byłaby w stanie wypić coś tak słodkiego.

A dzieci – cóż, dostają od mam w dobrej wierze „pyszną, zdrową herbatkę bez konserwantów” i od małego uczą się, że ma być słodko, słodko, słodko….

Dla prawidłowego rozwoju w diecie dziecka nie powinno być dużo cukru, a maluch powinien mieć szansę poznać różne smaki, nie tylko słodki. Dajmy dziecku spróbować smaku herbatek z ziół, delikatnych herbatek z prawdziwych owoców, przygotowywanych w tradycyjny sposób w domu.

Zwracajmy uwagę na to, co dajemy dzieciom do picia. Nie przyjmujmy bezkrytycznie reklamy – traktujmy ją jako źródło informacji o istnieniu produktu – i zawsze sprawdzajmy skład tego, co chcemy kupić. Wybierajmy herbatki od rzetelnych producentów i nawet jeśli są to herbaty do zaparzania – czytajmy etykietę, bo zdarza się, ze nawet w herbacie do zaparzania polecanej dla dzieci znajdują się sztuczne aromaty.

Jak wybrać najlepszą i najzdrowszą herbatkę dla dziecka? W składzie podanym na etykiecie nie powinno być żadnych dodatków – jeżeli herbata malinowa, to w składzie 100% owoców maliny, jeżeli porzeczkowa – 100% owoców porzeczki, etc.

W sklepie misiontek.pl nie kupisz „farbowanej” herbatki składającej się głównie z cukru. Sprawdzamy wszystkie składniki – dla Twojego dziecka.

rabat misiontek.pl

Zobacz ofertę prawdziwych herbat.