Czystek – właściwości i zastosowanie

 

Czystek jest jednym z ziół, którego popularność nie słabnie pomimo upływu lat. Nasze matki i babki doskonale znają jego działanie, a my, dzięki coraz częstszemu sięganiu po naturalne rozwiązania, także do niego powracamy. Jakie zatem właściwości posiada czystek i kiedy powinniśmy go stosować?

 

czystek

 

Czystek – właściwości lecznicze

Czystek, chociaż jest niezwykle dobroczynnym ziołem, nie jest w stanie oczywiście zastąpić nam leków – nie uzdrowi raka ani nie zatrzyma procesu starzenia. O tym należy pamiętać. Trudno jednak nie przeceniać właściwości czystka, który – dzięki dużej ilości polifenoli – jest doskonałym źródłem antyoksydantów neutralizujących wolne rodniki. Jak wiemy, wolne rodniki odpowiadają za wiele spustoszeń w naszym organizmie: od przyspieszania procesów starzenia, przez miażdżycę aż po choroby nowotworowe. Im mamy ich mniej, tym lepiej dla naszego zdrowia. Co zatem z tego wynika? Czystek przyczynia się do niszczenia wolnych rodników i, co za tym idzie, redukuje ryzyko zachorowania na powyższe choroby. Jest zatem doskonałym uzupełnieniem zbilansowanej, mądrej diety.

Co jeszcze potrafi czystek? Badania potwierdziły jego działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Napar z tego zioła może nam zatem pomóc przy walce z różnego rodzaju infekcjami, chociażby przeziębieniami.

 

Jak pić czystek?

Smak czystka jest dość specyficzny, dlatego nierzadko możemy spotkać się z opiniami, że napar z tego zioła jest po prostu niesmaczny. Jest gorzki i dość cierpki, jednak wiele zależy od jakości wybieranego przez nas suszu. Istotne jest, by wybierać susz o dużej ilości liści i jak najmniejszej ilości gałązek. To właśnie one odpowiadają za mocną goryczkę.

Susz powinno się zalać wrzącą wodą a następnie odstawić na około 5 minut do zaparzenia. Nie spodziewajmy się jednak cudownych efektów już po kilku dniach. Zaleca się picie naparu z czystka 2-3 razy dziennie przez nawet kilka miesięcy. Z czasem to po prostu wchodzi w krew – przekonacie się sami.