Dziecinny sos vinegret

 

Oto jak szybko i sprawnie zrobić pyszny sos do sałatki, który zachwyci naszego malucha i zachęci go do jedzenia sałatki ze świeżych warzyw.

Przepis na sos vinegret (zwany też sosem vinaigrette) dla dzieci: 

Składniki:

  1. oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia (jeżeli dziecko nie ma jeszcze doświadczenia z oliwą z oliewk, to warto wybrać specjalną delikatną oliwę http://www.misiontek.pl/oliwa-gabro-ekologiczna-250-ml-dla-dzieci.html)
  2. woda mineralna
  3. kilka kropel soku z cytryny
  4. "posypka do kanapek i innych dań

Przygotowanie: 

Nalać kilka łyżek stołowych oliwy z oliwek do małego naczynia, dodać sok z cytryny (nie za dużo, mniej więcej łyżeczkę od herbaty, uważamy na pestki, żeby nie wpadły :)), dodać trochę wody mineralnej (żeby sos vinegret nie wyszedł nam za gęsty, bo będzie sie trudno rozprowadzał w sałatce) i do tego wsypać "posypkę do kanapek i innych dań" - ilość wg uznania. Nie solimy tego sosu. 

Zamieszać, chwilę odczekać, żeby składniki się "przegryzły".

Najlepiej jest przygotowywać ten sos w małym dzbanuszku, który potem postawimy obok sałatki przed dzieckiem i pozwolimy mu samodzielnie polać sałatkę tym sosem. 
Efekt zachwytu gwarantowany, a zdrowe składniki z sosu vinaigrette na pewno wylądują w brzuszku naszego malucha. 

Przy okazji przepis na pasującą do tego sosu szybką sałatkę na letnie i jesienne kolacyjki: 

Składniki na sałatkę pod sos vinaigrette: 

  1. sałata (najlepiej masłowa dla maluchów, chyba, że dziecko ma już doświadczenie z innymi rodzajami sałat), dość drobno porwana
  2. pomidor (dla malucha bez skórki)
  3. rucola - też porwana na kawałki (dzieci często wbrew pozorom bardzo lubią jej smak)
  4. ser mozarella (kuleczki małe lub kawałki)
  5. sos vinaigrette opisany powyżej
  6. bardzo dobrym dodatkiem, który podniesie walory zdrowotne tej sałatki i na pewno urozmaici jej smak będą: ziarna słonecznika i/lub sezam niełuskany

Uwaga: nie solimy tej sałatki ani nie zamieniamy sera mozarella na słony ser feta. Zdrowa dieta dzieci nie powinna zawierać dodatków soli.

Oczywiście najlepiej wciągnąć naszego milusińskiego w przygotowanie tej sałatki - zadania typu rwanie sałaty czy mieszanie składników sosu łyżeczką albo nasypanie ziarenek do sałatki na pewno będą super angażujące i sprawią, że cała kolacja będzie wielką przygodą. Nie ma mowy o marudzeniu przy jedzeniu :)

Smacznego!

Podoba Ci się ten przepis?

>>> Zobacz inne przepisy - KLIK! :)