Guarana – właściwości i wpływ na zdrowie

 

Guarana to dla wielu osób jedno z najlepszych źródeł energii. Oczywiście nie mówimy tu o węglowodanach, ale o kofeinie. Tak, tego kopa z rana, którego każdy z nas potrzebuje, możemy zapewnić sobie za pomocą różnych napojów i suplementów. Kawa jest tylko jednym z nielicznych. Dużo zdrowszą opcją jest guarana, która od jakiegoś czasu zaczęła podbijać rynek. Jakie są jej właściwości?

 

guarana

 

Właściwości guarany

Guarana jest rośliną znaną od wielu lat w Ameryce Południowej. Tam wykorzystywana jest jako najlepszy sposób na pobudzenie organizmu – dzięki wysokiej zawartości kofeiny, dwukrotnie większej niż w kawie. Działanie pobudzające wykazuje jednak nie tylko kofeina, ale także katechiny oraz procyjanidyny. Skarbnicą tych składników są przede wszystkim nasiona, jednak w ludowym lecznictwie wykorzystuje się całą roślinę. Doskonale wiemy, że kofeina działa na nasz organizm stymulująco – pobudza go do działania i umożliwia większe skupienie się. Zapominamy jednak, iż jest ona także naturalnym spalaczem tłuszczu, a zatem substancją która wspiera przyspieszenie metabolizmu. Między innymi dlatego guarana stanowi jeden z ważniejszych elementów suplementów odchudzających.

Guarana wykorzystywana jest także jako środek przeciwbólowy oraz wspierający odporność czy nawet zwiększający potencję.

Dawkowanie guarany

Oczywiście guarana nie jest zwykłym suplementem diety, który powinniśmy spożywać każdego dnia. Niezależnie w jakiej formie – proszku czy tabletek – należy zachować umiar. Wysokie stężenie kofeiny jest bowiem w stanie wywołać skutki uboczne, takie jak refluks, nudności, bóle brzucha i oczywiście bezsenność. Polecana jest przede wszystkim osobom, które muszą zmierzyć się z dużym wysiłkiem fizycznym bądź wzmożonym wysiłkiem psychicznym. Lepiej zatem traktować ją jako okazjonalną dodatkową kawę niż jedyny sposób na rozbudzenie się danego dnia.

 

Guaranę kupisz w naszym sklepie misiontek.pl jak i produkty z guaraną w składzie! Zapraszamy!