Kleszcze - bać się, czy nie?

 

Krótkie podsumowanie tematu kleszczy - bać się, czy nie?

Ostatnio dużo się mówi na temat kleszczy i chorób, które mogą przenosić - wiele osób zadaje sobie pytanie, czy kleszcze naprawdę są groźne, czy to po prostu działania PR firm farmaceutycznych oferujacych remedium na kleszcze.. Postaramy się wyjaśnić te wątpliwości.  
 
 
Fakty o kleszczach:
 • Kleszcze przenoszą mnóstwo chorób - nie tylko często wymienianą boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu, ale nawet do 70 innych infekcji!
 • Nie ma "szczepionki na kleszcze", istnieje tylko szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu, a na pozostałe choroby nie. Kleszczowe zapalenie mózgu ma około 10% populacji kleszczy w Polsce. Zatem, czy jest sens szczepić siebie/dziecko na kleszczowe zapalenie mózgu - każdy musi ocenić sam. 
 • Leczenie chorób, które może wszczepić nam kleszcz (chorób odkleszczowych) jest trudne, długotrwałe i kosztowne, a diagnostyka skomplikowana i raczej nie refundowana na NFZ. Niektóre z chorób jak np borelioza (Lyme disease, choroba z Lyme) są trudne do zdiagnozowania, a często mylnie diagnozowane jako inne jednostki i leczone w niewłaściwy sposób. 
 • Kleszcze nie "grasują w lasach" i nie "skaczą na nas z drzew" - coraz częściej spotykane są w miastach, parkach, czyli miejscach dostępnych nawet dzieciom
 • Łagodne zimy sprawiają, że kleszczy jest rzeczywiście więcej niż dawniej i ich okres aktywności rozciąga się na prawie cały rok
 
Zdecydowanie lepiej zatem zapobiegać ukąszeniu kleszcza niż leczyć choroby odkleszczowe. 
 • Zapobiegać można środkami chemicznymi pryskając się po ubraniach przed każdym kontaktem z przyrodą, ale jest to nieobojętne dla naszego zdrowia, poza tym trzeba by pryskać równiez dzieci, niezależnie od pogody, nawet w upały itp. 
 • Dobra wiadomość jest taka, że można też zapobiegać ultradźwiękami - są specjalne urządzenia o rozmiarach breloczka emitujące odpowiedniej częstotliwości ultradźwięki, które wpływają na zdolność wyczuwania ofiary przez kleszcza. Nie są szkodliwe dla ludzi i zwierząt!  
 • Istnieją, i można je kupić już w Polsce, ultradźwiękowe odstraszacze kleszczy dla dorosłychdla dzieci i dla zwierząt domowych
A co jeśli nie zdążyliśmy się zabezpieczyć i kleszcz zdążył zaatakować kogoś z rodziny lub domowego pupila? 
 • Przede wszystkim należy fachowo wyjąć kleszcza, zachowując następujące zasady: nie drażnić, nie przypalać, nie smarować olejem intruza, tylko z użyciem odpowiedniego narzędzia wykręcić go ze skóry człowieka lub zwierzęcia tak, aby nie pozostawić żadnej części kleszcza w skórze. Robić to w rękawiczkach, miejsce ukąszenia zdezynfekować, jeśli się da, to pompką próżniową odessać to, co zostawił nam w ranie, a wyjętego kleszcza schować do szczelnego naczynia, umieścić w lodówce i znaleźć laboratorium diagnostyczne, które przyjmie go nam na badania. Po co to robić? Będzie o wiele łatwiej leczyć ewentualne choroby, gdy będziemy wiedzieli, czego kleszcz był nosicielem. 
 • Lepiej samemu nauczyć się jak się wyciąga kleszcza i kupić specjalne narzędzie niż po fakcie gorączkowo szukac pogotowia lub weterynarza, który nam kleszcza wyjmie (nie wiadomo na ile fachowo). 
 
Czy zatem bać się kleszczy, czy nie?
 • Naszym zdaniem nie bać się, bo strach generalnie nie jest dobrym doradcą w życiu ;-) Należy natomiast mieć świadomość zagrożeń dla zdrowia, jakie niosą kleszcze i faktu, że te zagrożenia są realne, a nie "wyssane z palca", a ukąszenia przez kleszcze zdarzają się coraz częściej w miastach, na placach zabaw, w parkach itp. Należy się zabezpieczać i zakupić fachowy sprzęt do wyciągania kleszczy, a po każdym spacerze na łonie natury sprawdzić ubranie i skórę pod kątem kleszcza. 
 • Pamiętajmy, że kleszcz to małe zwierzątko, a w formie tzw. nimfy może być wielkości ziarenka maku. Niestety nawet taki kleszcz może przenosić infekcje. 
 • Wiele z "chorób odkleszczowych" mogą też przenosić inne insekty - końskie muchy, zwykłe muchy, gzy, etc. Wystrzegajmy się zatem generalnie ukąszeń owadów. 

KUP TERAZ - urządzenie ultradźwiękowe do ochrony
przed wkłuciem kleszcza! 

kleszcze odstraszanie