Kosmetyki naturalne vs. kosmetyki organiczne

 

Nasza skóra pochłania do 60% tego, co na nią nakładamy. Kiedy bardziej zainteresujemy się się podejmowaniem zdrowszych decyzji dotyczących rutyny urody, szybko zauważymy, że zarówno terminy kosmetyki naturalne, jak i kosmetyki organiczne są szeroko stosowane. Zastanówmy się, jaka jest różnica?

 

kosmetyki naturalne vs kosmetyki organiczne

 

Na pewno wielu z was zastanawia się nad tym samym. Oto trzy główne różnice między kosmetykami naturalnymi i organicznymi:

 

Kosmetyki organiczne mają bardziej rygorystyczną definicję niż naturalne

 

W większości krajów użycie terminu naturalny nie jest w żaden sposób regulowane. Zasadniczo można twierdzić, że każdy produkt jest naturalny, nawet jeśli jest daleki od niego. Produkt kosmetyczny może zawierać składniki pochodzenia naturalnego, które są wysoce przetworzone, a nawet potencjalnie szkodliwe.

 

Na rynku są jednak świetne kosmetyki naturalne. Kluczem jest odczytanie składników. Składniki są wymienione od najwyższego procentu do najniższego. Jeśli nie rozumiesz listy INCI i naukowych nazw składników, poszukaj certyfikatu kosmetyków naturalnych lub skorzystaj z aplikacji.

 

Certyfikaty kosmetyków naturalnych

 

Istnieje wiele różnych certyfikatów na kosmetyki naturalne i organiczne. Jakie są różnice między certyfikatami? Zazwyczaj różnią się one procentami składników naturalnych lub organicznych potrzebnych do spełnienia kryteriów certyfikacyjnych, ale niewiele. Produkt nie musi być w 100% wykonany z ekologicznych lub naturalnych składników, aby uzyskać certyfikat. Często certyfikaty naturalne i ekologiczne wymagają również, aby produkty nie były testowane na zwierzętach. Zwykle nie mogą zawierać kontrowersyjnych chemikaliów, parabenów i ftalanów ani syntetycznych barwników lub substancji zapachowych.

 

Dodatkowo zawsze sprawdzamy procent składników naturalnych i organicznych. Na przykład na etykiecie można stwierdzić, że 15% składników pochodzi z rolnictwa ekologicznego, a 95% jest pochodzenia naturalnego. To 15% brzmi jak niewielka ilość, prawda? Cóż, większość produktów do pielęgnacji skóry jest na bazie wody i wody nie można certyfikować jako ekologicznej. Jest naturalny, ale nie organiczny. Niektóre produkty mogą zawierać dziko zebrane składniki, które są tak czyste i naturalne, jak to możliwe, ale ponieważ nie są hodowane ekologicznie, nie mogą być certyfikowane jako ekologiczne. Organiczne nie jest automatycznie lepsze niż naturalne.

 

Pochodzenie składników kosmetyków naturalnych 

 

Certyfikowane składniki organiczne pochodzą z rolnictwa ekologicznego, co oznacza, że nie stosowano pestycydów ani nawozów, a w rolnictwie uwzględniono ogólną ochronę środowiska. A co z naturalnymi składnikami? Najczęstszym naturalnym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry jest woda. Inne naturalne składniki to sól, glina, dzikie rośliny botaniczne, jagody i zioła, które nie były hodowane ekologicznie. Mogą być najczystsze i najbardziej naturalne, ale jeśli nie zostaną zebrane z certyfikowanego pola ekologicznego, nie można ich nazwać ekologicznymi. Zatem wybierając produkt do pielęgnacji skóry, szukamy tych z najwyższym procentem naturalnych składników z certyfikatem. Jeśli ma składniki organiczne, jest to plus.

 

Również składniki pochodzenia zwierzęcego, takie jak wosk pszczeli i miód, są składnikami naturalnymi. Jeśli chcesz uniknąć składników pochodzenia zwierzęcego, musisz również sprawdzić, czy produkt jest wegański.

 

kosmetyki ekologiczne