Ksylitol – czy naprawdę jest zdrowy?

 

Ksylitol jest jednym z najbardziej rozpropagowanych zamienników cukru – bez problemu znajdziemy go na sklepowych półkach. W tej chwili coraz więcej osób decyduje się bowiem na to, by wyłączyć ze swojej diety biały cukier, który przez lata zyskał bardzo złą sławę. Oczywiście jesteśmy dalecy od tego, by w czambuł potępiać sacharozę. Wiemy jednak, że im jej mniej na naszych talerzach, tym lepiej. Czy jednak ksylitol jest odpowiednim zamiennikiem? Czy naprawdę jest zdrowy, a może to po prostu mniejsze zło?

 

ksylitol

Czym jest ksylitol?

Ksylitol (określany także mianem „cukier brzozowy”) jest tak zwanym alkoholem cukrowym, który występuje między innymi w śliwkach czy malinach. Występuje zatem „naturalnie”, nie jest sztucznie wytworzonym substytutem cukru. Najczęściej znajdziemy go w gumie do żucia, a od jakiegoś czasu także w pastach do zębów, gdzie zastępuje on fluor. Jednak ksylitol jest dostępny także w czystej postaci.

Czy ksylitol jest zdrowy?

Ksylitol jest równie słodki co cukier, co powinno ucieszyć wszystkie osoby uwielbiające słodkości, jednak chcące uniknąć białego cukru w swoich wypiekach. 100 gram ksylitolu ma jednak 240 kcal, natomiast 100 gram cukru prawie 400 kcal. Różnica jest kolosalna, prawda? Co więcej – cukier brzozowy ma także bardzo niski indeks glikemiczny, dzięki czemu polecany jest przede wszystkim osobom z cukrzycą, które nie chcą do końca rezygnować ze słodyczy.

Ksylitol nie jest także obojętny dla naszej diety. Ułatwia przyswajanie minerałów, na przykład wapnia. Dodatkowo działa antybakteryjnie i wzmacnia mineralizację szkliwa. Właśnie dlatego jest nie tylko zastępnikiem dla cukru, ale także składnikiem past do zębów, zwłaszcza tych dla dzieci. Przeciwdziała próchnicy i paradontozie, co warto mieć w pamięci podczas zajadania się ciastem z jego zawartością.

I jeszcze jednak ważna informacja dla osób, które próbują zgubić zbędne kilogramy. Ksylitol zmniejsza łaknienie na słodycze. Może słodząc nim herbatę uda nam się ograniczyć spożycie innych słodkości.

 

W naszym sklepie misiontek.pl znajdziesz m.in. ksylitol z Finlandii! Zapraszamy!