Mąka migdałowa

 

Co to jest mąka migdałowa?

Mąka migdałowa to zmielone migdały. Mąka ta ma słodki migdałowy smak, przez co po zmieszaniu ją z mąką do wypieku, nadaje charakterystyczny smak potrawom.

Mąka migdałowa to zmielone migdały. Mąka ta ma słodki migdałowy smakiem przez co po zmieszaniu ją z mąką do wypieku nadaje charakterystyczny smak potrawom.

 

Czy mąka migdałowa jest zdrowa ?

Mąkę migdałową stosują osoby na diecie bezglutenowej mieszając ją z mąkami pół na pół: gryczaną lub jaglaną. W przeciwieństwie do mąki pszennej czy żytniej którą trzeba upiec, mąka migdałowa stosowana jest do w przygotowaniu słodyczy typu „raw”.

 

Właściwości mąki migdałowej

Mąka migdałowa - wartości odżywcze zawiera w sobie białko, kwasy tłuszczowe, węglowodany, błonnik oraz minerały: potas, sód, wapń, żelazo, magnez. Zaleca się jej używanie w chorobach serca i w celu obniżenia stężenie cholesterolu. Dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych jednonienasyconych obniża ciśnienie krwi dzięki obecności antyoksydantów, mąka migdałowa ma bardzo niski indeks glikemiczny.

 

Mąka migdałowa w Misiontek.pl

Do korzyści zdrowotnych mąki migdałowej należy również zaliczyć wysoki poziom witaminy E chroniącej skórę przed starzeniem oraz ochrona przed rozwojem choroby Alzheimera.

Ponieważ mąka migdałowa jest dość droga i rzadko spotykana w sklepach, można kupić najczęściej w sklepie ekologicznym lub kupić migdały i wrzucić do młynka i samodzielnie zmielić na proszek.