MASŁO KLAROWANE - "płynne złoto" dla zdrowia

 

Masło klarowane, zwane "płynnym złotem", to tłuszcz zwierzęcy, który powstaje poprzez gotowanie masła i czyszczenie go (klarowanie) z szumowin i osadu powstającego na dnie naczynia. Cechuje je barwa w kolorze złota, lekki orzechowy zapach i delikatny posmak.

To masło można podgrzać do temperatury nawet 260 st. bez obawy o przypalenie. Masło klarowane bowiem w trakcie "czyszczenia" traci domieszki białek, które powodują, że zwykłe masło dymi się już przy niewysokiej temperaturze. Dodatkowym plusem masła klarowanego jest dłuższy okres przydatności niż tradycyjne masło, ponieważ ma niską zawartość wody. Wiesz, że możesz je przechowywać do 9 miesięcy w temperaturze pokojowej, a do 15 miesięcy w lodówce? Oczywiście, mowa o szczelnie zamkniętym, nienapoczętym opakowaniu.

Wśród wielu zalet masła klarowanego należy wymienić jeszcze jedną: brak w zawartości kazeiny i laktozy, dzięki czemu wzrasta tolerancja na masło klarowane u osób uczulonych na krowie mleko.

100 gram masła klarowanego to 99,5 g tłuszczu, z czego jednonienasycone kwasy tłuszczowe to 29% i 4,6% wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Pozostałe składniki to białko, cholesterol, woda (0,2 g), składniki mineralne i komplet witamin ADEK.

W medycynie ajurwedyjskiej masło klarowane uważane jest za odmładzający eliksir oraz panaceum na różne dolegliwości. Dobrze działa na szpik kostny, tkanki nerwowe, a do tego jest świetnym pokarmem dla mózgu. W ajurwedzie szczególnie zalecane jest doszom wata i pitta.

Oczywiście, i kosmetologia korzysta z dobrodziejstw masła klarowanego.  Stosowane do masaży niweluje napięcia mięśniowe, a przy tym odżywia i pielęgnuje skórę, a nawet łagodzi drobne skaleczenia.

Jak widać, masło klarowane nadaje się do wszechstronnego użytku, choć niewątpliwie zastosowanie kulinarne cieszy się u nas największym powodzeniem :-)

https://misiontek.pl/product/search?query=mas%C5%82o+klarowane