Nasiona Konopi – właściwości i zastosowanie

 

Nasiona konopi mogą kojarzyć nam się z jednym – oczywiście wiadomo czym. Jednak konopie są obecnie elementem wielu produktów, zarówno kosmetycznych jak i spożywczych. Nie mają w sobie żadnych właściwości psychodelicznych, jednak kryją naprawdę wiele innego typu wartościowych składników. Czym są konopie siewne i jakie właściwości mają jej nasiona? I przede wszystkim - w jaki sposób możemy je stosować?

 

nasiona konopii

Nasiona konopi jako superfoods

Konopie określane są mianem superfoods czyli super żywności – produktu spożywczego, który w swojej naturalnej formie posiada wiele składników odżywczych. Cannabis Sativa pochodzi z Azji Środkowej, jednak obecnie znana jest na całym świecie. Głównie przez niezwykłe właściwości, które tkwią w tej roślinie. Dodatkowo nadal wiele osób myli ją z konopią indyjską, która jest zupełnie inną rośliną.

Właściwości nasion konopi

Nasiona konopi zawierają przede wszystkim dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych w odpowiednich dla organizmu proporcjach omega-3 do omega-6. Ich wpływ na zdrowie jest nie do przecenienia. Przede wszystkim poprawiają pracę mózgu, ale także działają przeciwzapalnie i zmniejszają ryzyko zawału serca czy udaru. W nasionach konopi znajdziemy także kwas gamma-linolenowy odpowiedzialny wzrost komórek. Dodatkowo badania wykazały, że zmniejsza on objawy zapalenia stawów.

Konopie to jednak nie tylko kwasy, ale także minerały, witaminy, błonnik i oczywiście białko. Pisaliśmy już o białku konopnym, które idealnie sprawdzi się w diecie wegan i wegetarian, a także sportowców. Nasiona są także bogate w witaminę E, bardzo silny antyoksydant, który chroni przed działaniem wolnych rodników w ciele. Znajdziemy w nich także magnez, cynk, żelazo i fosfor.

Jak jeść nasiona konopi?

Nasiona konopi możemy dodać właściwie do wszystkiego – sosów, koktajli, zup. Wystarczy, że uprażymy je na patelni a następnie zmielimy bądź kupimy już zmielone. Świetnie sprawdzą się także jako posypka do deserów, nawet lodów. Tak, nasiona konopi pozwalają przemycić coś zdrowego nawet do niezbyt zdrowych przekąsek.

 

W naszym sklepie misiontek.pl znajdziesz mnóstwo produktów zawierających konopie np. oleje, makarony, napoje, słodycze, desery i wiele innych! Zapraszamy!