Od kiedy pieczywo dla dziecka?

 

chleb pszenny zawiera glutenSłowo „gluten” pojawia się w słowniku młodych rodziców mniej więcej w czasie, gdy słowo „kolka” traci na aktualności.

Co to jest gluten? 
Gluten to z pozoru niewinny składnik popularnych zbóż, ale też potencjalnie alergizujące białko. Gdy organizm odpowie alergicznie na gluten, możliwy jest rozwój celiakii (choroby trzewnej), która oznacza konieczność bycia na diecie bezglutenowej przez całe życie. 

Na czym polega "wprowadzenie glutenu”?  

Wprowadzanie glutenu do diety to nic innego jak podanie pierwszej kaszki pochodzącej ze zboża zawierającego to białko – czyli na przykład pszennej kaszki manny. Temat ten powoduje rozterki u wielu rodziców, szczególnie tych, którzy zgodnie z zaleceniami propagowanymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) zaplanowali karmienie naturalne do ukończenia 6. miesiąca życia przez dziecko. Zmienione w 2007 roku polskie wytyczne żywieniowe dla niemowląt w 1. roku życia – przesuwają pierwszy kontakt z glutenem z 10. miesiąca życia na 5-6 miesiąc. Zespół Ekspertów rekomendujących nowy schemat żywienia niemowląt powołuje się na aktualną wiedzę naukową, zgodnie z którą wprowadzenie tego białka do diety w czasie karmienia piersią ma wpływać na zmniejszenie ryzyka wystąpienia celiakii w przyszłości. Jednak opinia ta nie jest uniwersalna dla całego środowiska naukowego i łatwo spotkać pediatrów czy naukowców mówiących o tym, że lepiej utrzymać „stary” schemat, bo wyniki badań nie są jednoznaczne, a do końca 6. miesiąca dziecko powinno jeść wyłącznie mleko mamy.

Popularny termin „ekspozycja na gluten” oznacza, że podajemy niemowlęciu raz dziennie do posiłku małe ilości kaszy zawierającej gluten i obserwujemy reakcję organizmu (czy występują bóle brzuszka, niestrawności, czy stolce są normalne). „Mała ilość” to rzeczywiście niewiele – pół łyżeczki od herbaty (2-3g) gotowej kaszki albo kleiku dodanego do jednego posiłku dziennie (ważne, żeby „osłonić” ten gluten posiłkiem, który dziecko normalnie jada, mlekiem mamy czy przecierem jarzynowym), codziennie w pierwszym miesiącu ekspozycji. Drugi miesiąc ekspozycji odbywa się według tych samych reguł, tylko zwiększona zostaje ilość kaszki – do pełnej łyżeczki od herbaty. Mimo, że dla rodziców codzienne gotowanie maleńkiej porcji kaszki manny będzie dość uciążliwe, to jednak warto sumiennie się z tego wywiązywać, skoro właściwa ekspozycja na ten potencjalny alergen może uchronić nasze dziecko przez zapadnięciem na poważną chorobę trzewną.

Po pełnych dwóch miesiącach ekspozycji dziecko może dostawać gluten teoretycznie „bez ograniczeń”, ale biorąc pod uwagę, że nie samą kaszą manną warto żywić dziecko, należy utrzymywać w diecie również zboża bezglutenowe – bardzo dobrze wpłynie to na różnorodność składników pokarmowych oferowanych dziecku i pozwoli mu poznawać nowe smaki.

Czy każde dziecko powinno otrzymać posiłek glutenowy w tym samym czasie? 
Schemat żywienia i ogólne zalecenia dotyczą dzieci zdrowych – wszystkie maluchy z ujawnioną wcześniej nietolerancją pokarmową powinny mieć datę wprowadzenia glutenu określoną indywidualnie przez lekarza prowadzącego.

Czy każdy chleb zawiera gluten?

Większość rodzajów chleba i wypieków "chlebopodobnych" powstaje na bazie zbóż glutenowych - pszenicy i żyta.To właśnie gluten odpowiedzialny jest za to, że chleb "trzyma się" razem i nie rozpada na kawałki. Skojarzenie brzmieniowe słowa "gluten" z "glutem" nie jest bez racji - bo właśnie mąki glutenowe mają ciągnące, klejące właściwości. Dlatego trudno jest zrobić pieczywo bezglutenowe, czy bezglutenowe naleśniki i inne potrawy, w których ciasto gra dużą rolę. 

Pieczywo bez zawartości glutenu jest dostępne, ale najczęściej w wyspecjalizowanych sklepach, a nie lokalnych piekarniach. Warto zwracać uwagę nie tylko na fakt "bezglutenowości" takiego pieczywa, ale również na składniki, które zostały użyte do wyprodukowania takiego chleba. Są bowiem takie wypieki, które swoim składem przypominają bardziej tablicę Mendelejewa niż pieczywo - tyle chemii dodawane jest do mąki bezglutenowej, żeby ten chleb się trzymał. W sklepie misiontek.pl oferujemy również chleby bezglutenowe - i jest to wyłącznie pieczywo ze sprawdzonym składem - żadnej chemii, niezdrowych polepszaczy lub sztucznych zagęstników. 

Warto wiedzieć:

Zboża naturalnie bezglutenowe: ryż, kukurydza, proso (kasza jaglana), gryka (kasza gryczana), amarantus (szarłat), quinoa (komosa ryżowa)

Zboża zawierające gluten: pszenica (wraz z odmianami tj. orkisz, kamut, płaskurka), żyto, jęczmień, owies

Glutenu nie zawierają również: ziemniaki, fasola, ciecierzyca, groch, kasztany jadalne, karob (mączka chleba świętojańskiego), orzechy, maniok.

Warto pamiętać, że gluten możemy spotkać w wielu przemysłowo wytworzonych produktach żywnościowych – np. w parówkach, słodyczach i wyrobach mleczarskich. 

Decyzja o terminie wprowadzenia glutenu do diety dziecka to jedna z pierwszych trudnych decyzji na całej długiej drodze wychowania. Warto podjąć ją świadomie, konsultując się z lekarzem pediatrą, do którego mamy zaufanie.