Olej kokosowy – czy jest zdrowy?

 

Olej kokosowy był swojego czasu jednym z najbardziej popularnych produktów eko. Słyszeliśmy o nim już wszystko – że jest najlepszym z tłuszczów roślinnych, że jest najgorszy, że raczej w niczym nam nie pomoże. Zdania są mocno podzielone, a co osoba, to opinia. Gdzie jednak tkwi prawda? Czy olej kokosowy jest zdrowy dla naszego organizmu i jak powinniśmy go stosować?

 

olej kokosowy

 

Olej kokosowy – czy jest zdrowy?

Olej kokosowy wykorzystywany jest w wielu dziedzinach naszego życia. Możemy korzystać z niego w kuchni, ale także podczas przygotowywania domowych kosmetyków. Jest idealną bazą do tworzenia naturalnych antyperspirantów, maseczek do włosów czy balsamów a nawet pasty do zębów. Skąd zatem te wszystkie kontrowersje wokół niego?

Chodzi o zawartość tłuszczów nasyconych w oleju kokosowym. Kwasy tłuszczowe nasycone, znane nam przede wszystkim z mięsa i produktów odzwierzęcych, nie należą do najzdrowszych dla naszego ciała. Wpływają między innymi na podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi a także zwiększenie ryzyka chorób serca. Czy jednak tłuszcze nienasycone znajdujące się w oleju kokosowym można przyrównać chociażby do tych, które znajdują się w smalcu? Otóż nie. Wszystko rozchodzi się o budowę samych kwasów tłuszczowych. Kwasy o średniej długości łańcucha węglowego charakteryzują się innymi właściwościami niż te o długim łańcuchu, które możemy znaleźć właśnie w maśle czy smalcu. Warto podkreślić, że w badaniach nie zauważono negatywnych skutków spożywania tłuszczów o średniej długości łańcucha węglowego (MCT). W oleju kokosowym jest ich od 62 do 68% wszystkich kwasów tłuszczowych nasyconych.

Czy używać oleju kokosowego w kuchni?

Oczywiście! Olej kokosowy doskonale sprawdzi się zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Możemy korzystać z niego do smażenia (polecamy zwłaszcza jajecznicę bądź tofucznicę, smakuje obłędnie!) czy przygotowywania sosów do sałatek. Oczywiście będzie także idealny jako balsam – świetnie natłuszcza i nawilża. Polecany jest nawet w przypadku egzemy. Jak zatem widać, olej kokosowy ma właściwie same zalety. I dodatkowo pięknie pachnie!

 

Zapraszamy na zakupy wysokiej jakości, ekologicznych olejów kokosowych w naszym sklepie! Wejdź!