Ostropest plamisty - z miłości do wątroby

 

Ostropest plamisty (Silybum marianum) od jakiegoś czasu cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Może to dlatego, że leczy i wspomaga tak ważny organ, jakim jest wątroba.

Wątroba

odpowiedzialna jest za wiele procesów życiowych, jak metabolizm substancji odżywczych, trawienie tłuszczów, synteza białek krwi i gospodarka hormonalna. Spełnia ona w organizmie funkcje odtruwające, odpornościowe i metabolizujące. Jest magazynem dla witamin A, D3, B2, B3, B4, B12, K i żelaza. Ma do czynienia w białkami, glukozą, a do tego ma współudział w procesie termoregulacji. Funkcji wątroby jest na tyle dużo i są na tyle istotne, że naprawdę warto szczególnie mocno zadbać o ten narząd.

Ostropest

to gatunek uprawiany głównie w Afryce Północnej, Azji Mniejszej, na południu Europy, a nawet na Kaukazie. W Polsce uprawia się go na niewielką skalę.

Ta roślina, mocno kolczasta, może dorosnąć nawet do 150cm! Do celów leczniczych wykorzystuje się owoce ostropestu uzyskane z purpurowych kwiatów zbieranych od końca sierpnia do końca września. Głównym składnikiem leczącym jest zawarta w nich sylimaryna, która wykazuje działanie odtruwające na wątrobę. Pomaga ona przy wirusowym zapaleniu wątroby, marskości wątroby, uszkodzeniu jej środkami ochrony roślin czy nawet przy zatruciu muchomorem. Dodatkowo napar z ostropestu zalecany jest przy krwawieniach z nosa, jelita grubego, przy żylakach odbytu i przedłużonym miesiączkowaniu.*

Ostropest znajdziemy w postaci ziaren, zmielonego proszku, tabletek i kapsułek. My oczywiście, skłaniając się ku najbardziej naturalnym środkom, namawiamy do użycia ziaren, które można dodać do domowego chleba lub ugotować z nich zdrowotny napar: płaską łyżeczkę zalać szklanką wody i gotować pod przykryciem 5-10 minut. Pozostawić na kwadrans do ostygnięcia i po czym odcedzić ziarna.

Ostropest, a dokładnie olej z niego, ma też zastosowanie w kosmetyce. Dzięki antyoksydantom i nienasyconym kwasom tłuszczowym omega-3 poprawia nawilżenie i odbudowę naskórka, opóźnia procesy starzenia się skóry i łagodzi stany zapalne. Warto poszukać kosmetyków z wyciągiem z ostropestu.

 

*Atlas roślin leczniczych, Wyd. SBM