Ostropest plamisty, zastosowanie i właściwości

 

Ostropest plamisty – ta nazwa brzmi znajomo, prawda? Ostatnimi czasy coraz więcej osób jest zainteresowanych tym ziołem o bardzo specyficznym wyglądzie. Okazuje się bowiem, że jego działanie może być bardzo pozytywne dla naszego organizmu. Jak działa ostropest i w jaki sposób powinniśmy go stosować?

Właściwości ostropestu

Ostropest znany jest przede wszystkim ze swojego zbawiennego wpływu na wątrobę. Dlatego właśnie możemy znaleźć go w wielu suplementach diety, na których widnieje informacja o zawartości sylimaryny. Po co jednak korzystać z suplementów, skoro możemy sięgnąć do zdrowych źródeł? Ostropest wspiera regenerację komórek wątroby, a także redukuje ryzyko powstawania w niej zmian martwiczych, które mogą być spowodowane między innymi odkładaniem się kolagenu w wyżej wspomnianych komórkach. Dzięki niemu wątroba może także lepiej chronić się przed toksynami, które stale dostarczamy do organizmu. Dlatego kurację ostropestem plamistym poleca się zwłaszcza po zatruciach alkoholem lub grzybami, zapaleniu wątroby czy antybiotykoterapii. 

 

Ostropest plamisty

 

Poza doskonałym wpływem na naszą wątrobę, ostropest plamisty jest także ziołem polecanym na wsparcie procesu trawienia, na przykład przy niestrawności. Ostropest zwiększa bowiem wydzielanie soków trawiennych.

Zastosowanie ostropestu

Ostropest plamisty możemy znaleźć w formie wielu preparatów – przede wszystkim ziaren bądź mielonych ziaren. Ostropest jest jednak także dostępny w formie suplementów, a nawet oleju, ze względu na to, że jest to oleista roślina. Olej polecany jest przede wszystkim do nawilżania i regeneracji skóry, na przykład po oparzeniach słonecznych.

Jeśli jednak planujemy kurację ostropestem w celach regeneracji wątroby, musimy pamiętać o tym, by preparat spożywać przez minimum trzy miesiące.

Warto także podkreślić, iż kobiety w ciąży bądź karmiące piersią, zanim zaczną używać ostropest, powinny skonsultować się z lekarzem.

Ostropest plamisty to jedno z ziół, które z całą pewnością warto dołączyć do swojej diety. Chociaż wygląda niepozornie, ma naprawdę zbawienne właściwości.

 

Zapraszamy na zakupy ostropestu w naszym sklepie misiontek.pl! Znajdziecie go w postaci ziarna, zmielony oraz m.in. oleje!

Zapraszamy!