Samopsza - pszenica z historią

 

Samopsza to zyskująca na popularności najstarsza odmiana pszenicy. Zauważana i doceniana jest przez wielbicieli zdrowej żywności ze względu na swoją nieprzeciętną zawartość aminokwasów, minerałów i witamin, ale nade wszystko z powodu swojej pierwotnej postaci, gdyż jej hodowla obywa się bez modyfikacji genetycznych. Uznaje się, że samopsza to zboże, które było uprawiane na terenach Turcji już 10.000 lat przed naszą erą!

Skład

Obecnie, to prześwietlone badaniami ziarno, jest kwalifikowane nawet jako żywność funkcjonalna. To dlatego, że zawiera bardzo dużo składników bioaktywnych, mając tym samym właściwości prozdrowotne. Ma o połowę więcej białka niż powszechnie używana pszenica, mnóstwo aminokwasów egzogennych (fenyloalanina, tyrozyna, metionina), które wzmacniają układ nerwowy i antyoksydantów wzmacniających nasz wzrok. Dołączają do tego witaminy A, B i minerały takie, jak cynk, fosfor, magnes czy żelazo. Wynika z tego, że samopsza to zboże, które należy czerpać pełnymi garściami!

Gluten

Jak każda pszenica, i samopsza zawiera gluten. Jednakże w jej przypadku badania wykazały, że gliadyny zawarte w glutenie, których trawienie jest problemem dla osób z celiakią, w samopszy są dużo mniej toksyczne. Dobra wiadomość dla osób z wrażliwością na ten składnik :-)

Zapraszamy serdecznie do naszego sklepu po to źródło dobra. Mamy nadzieję, że odkryją się przed Wami nowe, pszenne możliwości! :-)