Sól himalajska – czy jest lepsza od soli kuchennej?

 

Sól himalajska, ze swoim charakterystycznym różowym kolorem, od dłuższego czasu jest szeroko dostępna w wielu sklepach, nie tylko tych ze zdrową żywnością. Od dawna mówiło się, że sól morska jest lepsza od kuchennej. Jak jednak sprawy mają się z solą himalajską? Czy warto się na nią przerzucić?

 

sól himalajska

 

Sól himalajska – właściwości

Sól himalajska określana jest mianem najzdrowszej soli na świecie. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, iż każdy rodzaj soli w nadmiarze jest szkodliwy dla naszego zdrowia – wpływa chociażby na zwiększenie ciśnienia tętniczego. Dlatego jeśli nie musimy jej używać, nie róbmy tego. Jednak z wielu produktów nie wydobędziemy smaku, jeśli nie użyjemy chociaż szczypty, prawda? W takich sytuacjach najlepiej korzystać z soli himalajskiej. Dlaczego?

W składzie soli himalajskiej znajdziemy aż 84 minerały, między innymi magnez, cynk, miedź, żelazo, sód, fosfor, chrom czy selen. Dlatego dodawanie jej do potraw jest dużo bardziej wskazane, niż korzystanie z soli kuchennej. Dodatkowo sól himalajska działa antybakteryjnie i odkażająco, może zatem chronić przed stanami zapalnymi.

Pamiętajmy jednak, że nadmiar soli – jakiejkolwiek – jest dla naszego organizmu bardzo szkodliwy. Nie przekraczajmy zalecanych przez WHO dawek.

 

Zastosowanie soli himalajskiej

Chociaż sól himalajska stosowana jest przede wszystkim w kuchni, warto pamiętać o jej właściwościach na przykład podczas przygotowywania domowych kosmetyków. Dzięki właściwościom antybakteryjnym i odkażającym, sól himalajska może być używana jako element peelingu czy toniku na zmiany skórne, stany zapalne, wypryski i trądzik. Z pewnością przyda się także podczas infekcji bakteryjnych gardła – można zrobić z niej płukankę do dezynfekcji, a nawet wykorzystać jako środek do inhalacji dróg oddechowych. W tego typu sytuacjach warto jednak skonsultować się z lekarzem.

Chociaż sól nie należy do najzdrowszych składników w naszej diecie, nie musimy całkowicie z niej rezygnować. Zamiast tego warto sięgnąć po zdrowszą alternatywę!

 

Sól himalajską możesz kupić w naszym sklepie misiontek.pl ! Zapraszamy!