Yerba mate – właściwości i sposób przygotowania

 

Yerba mate już od dłuższego czasu stanowi ciekawe rozwiązanie nie tylko dla osób, które są fanami herbaty. To także doskonały zastępnik dla prawdziwych kawoszy. Yerba świetnie pobudza, ale także jest bogatym źródłem minerałów i witamin. Polecana jest również osobom na diecie. Ale o tym wszystkim za chwilę. Dlaczego warto zacząć pić yerba mate? Jakie są jej właściwości?

 

yerba mate

 

Yerba mate – właściwości herbaty

Yerba mate to napój narodowy w Ameryce Łacińskiej – właśnie stamtąd do nas przywędrował. Przygotowywany z suszonych liści i gałęzi ostrokrzewu paragwajskiego. Ma dość specyficzny smak, który jednak powinien przypaść do gustu fanom ziołowych herbat. Najważniejsze jednak, że yerba mate jest niezwykle wartościowym napojem, doskonale zastępującym kawę. Jako bogate źródło guarany szybko pobudza do działania i pozwala organizmowi się obudzić, zwiększa sprawność psychofizyczną i poprawia koncentrację. Guarana jest jednak także naturalnym spalaczem tłuszczu, który zwiększa metabolizm i pomaga efektywniej zrzucać zbędne kilogramy. Między innymi dlatego poleca się picie yerba mate osobom na diecie. Drugim powodem jest właściwość herbaty do zmniejszenia łaknienia i zapewnienia poczucia sytości.

Dodatkowo yerba mate jest źródłem minerałów i witamin, między innymi A, C, E, H oraz magnezu, krzemu, żelaza czy potasu. Dzięki zawartości antyoksydantów chroni organizm przed chorobami spowodowanymi przez działanie wolnych rodników. Warto także podkreślić, że wysokie stężenie witaminy B3 wspiera zdrowie psychiczne, zmniejsza odczuwanie stanów lękowych i ryzyka depresji.

 

Jak przygotować yerba matę?

Osoby, które doskonale znają ten napój wiedzą, że yerba – w przeciwieństwie do wielu innych herbat – w żadnym wypadku nie może być parzona. Maksymalna temperatura to 80 stopni, jednak poleca się zalewać susz wodą w temperaturze około 60 stopni. Ilość suszu powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb, jednak najczęściej wsypuje się yerbę do około połowy naczynia.

 

Yerba mate jak i akcesoria do przygotowania i spożywania znajdziecie w naszym sklepie misiontek.pl! Zapraszamy!