Żywność ekologiczna – czy warto?

 

Żywność ekologiczna wydaje się być swojego rodzaju modą – coraz więcej osób sięga po produktu BIO i EKO tylko dlatego, że te oznaczenia znajdują się na paczkach. I właściwie musimy przyznać, że takie mody nam się podobają. Nawet jeżeli nie idzie za nim większe zastanowienie nad tym, czym w ogóle jest żywność ekologiczna. I dlaczego powinniśmy sięgać po nią, a nie po żywność modyfikowaną.

 

Żywność ekologiczna

Czym różni się BIO od EKO?

Produkty oznaczone znaczkiem BIO bądź EKO są właściwie tym samym. Mają one sygnalizować konsumentom ekologiczny wymiar danego produktu. Tu warto przywołać jeszcze żywność organiczną, gdyż w jej przypadku zachodzą dodatkowe obostrzenia. W przypadku oznaczenia „organic” możemy mieć bowiem pewność, że produkt jest minimum w 95% naturalny. Zwykle zwracamy na to uwagę przy kosmetykach czy przetworzonym jedzeniu, na przykład wege pastach czy gotowych daniach.

Czym w ogóle jest żywność ekologiczna?

Żywność ekologiczna to nie tylko nazwa. Nie każdy może napisać sobie tak na opakowaniu, istnieją odpowiednie certyfikaty oraz zasady, według których możemy określić czy produkt rzeczywiście jest eko. Produkcja musi w tym przypadku odbywać się z dbałością o środowisko – bez pestycydów, syntetycznych nawozów, antybiotyków czy hormonów. Dodatkowo hodowca zobowiązuje się do utrzymania różnorodności genetycznej roślin i zwierząt.

Dlaczego warto kupować eko?

Ekologiczna żywność jest dla nas po prostu zdrowsza. Po co karmić się kurczakami, które napompowane są hormonami? Po co jeść warzywa, które hodowano na większe i wytrzymalsze, jednak przy użyciu sztucznych nawozów? Nie służy nam taka dieta, dlatego coraz więcej osób odchodzi od żywności modyfikowanej. Po prostu się jej boimy, nie wiemy przecież, jak dokładnie może wpłynąć na nasze zdrowie. A co poza tym? Kupowanie żywności ekologicznej to wyraz miłości dla matki natury. W ten sposób wspieramy firmy, które podczas swojej pracy dbają o środowisko. Rolnictwo ekologiczne powinno być rolnictwem przyszłości!

 

Nasz sklep misiontek.pl oferuje tylko sprawdzone, ekologiczne produkty. Przeczytaj o zasadach, którymi się kierujemy!

Nasze zasady!