Boraks, 1kg

Boraks

 

Ekologiczny środek czyszczący, TANI I SKUTECZNY. Wywabia uciążliwe plamy z odzieży (buraki, wino, herbata, tłuszcze, soki itp.) Długa data ważności.

Boraks jest bardzo popularnym składnikiem domowych środków czystości. Boraksu dodaje się do domowych proszków do prania i tabletek do zmywarki.

Boraks ma postać kryształków, które rozpuszczają się w wodzie.

Boraks może być używany do czyszczenia brudnych powierzchni w domu (urządzenia sanitarne, armaturę, glazurę i terakotę, a nawet okna, lustra i wnętrze lodówki).

Boraks jest dodawany do prania (albo do domowego proszku do prania albo do kupionego proszku) jako dodatkowy wybielacz

Boraksem też można pozbyć się nieprzyjemnych zapachów w domu, odetkać zatkaną kanalizację, pozbyć się nieproszonych gości w domu (insekty, robactwo, rybiki cukrowe, mrówki, a nawet prusaki czy karaluchy).

 

Boraks jako środek chemiczny należy używać z rozwagą i stosować środki ochronne: odzież ochronna i rękawice gumowe, unikamy kontaktu ze skórą, nie wdychamy, trzymamy z dala od dzieci i zwierząt. Działa drażniąco na oczy, nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży.

 

 

Przypominamy, że stosowanie własnoręcznie wykonanych „ekologicznych” środków czystości w domu i odczynników chemicznych odbywa się na własną odpowiedzialność. W celu bezpiecznego użytkowania należy przestrzegać środków bezpieczeństwa i przechowywania oznaczonych na opakowaniu, zadbać o dokładne odważanie, odmierzenie odczynników, odpowiednie miejsce przechowywania, brak dostępu dzieci do odczynników chemicznych oraz używanie odpowiednich ilości odczynników.
Odczynniki, które oferujemy pochodzą od licencjonowanego dystrybutora, mają świadectwo jakości i tzw. „Kartę charakterystyki” dostępne dla zainteresowanych.
Skuteczność wykonanych domowymi metodami środków czystości może się różnić w zależności od przepisu, jakiego państwo użyją, od stopnia twardości wody w Państwa gospodarstwie domowym, stopnia zabrudzenia czyszczonych powierzchni.

  

Zupełnie nowy przepis na tabletki do zmywarki

 

Metodą prób i błędów oraz dzięki czujności czytelników, którzy krytykowali stary przepis (znajduje się na dole wpisu) doszłam do nowej receptury, która zawiera:

 

2 szklanki boraksu,

1 szklanka sody oczyszczonej,

1 szklankę nadwęglanu sodu,

1-1,5 szklanki wywaru z orzechów piorących (można też użyć wody).

Składniki tabletki mają właściwości zmiękczające wodę (boraks), lekko ścierne i dezynfekujące (soda oczyszczona), wybielające i odkażające (nadwęglan sodu) oraz myjące (wywar z orzechów piorących – delikatny detergent).

 

Proszek do prania: Zawiera trzy składniki (równe proporcje):

 

boraks,

sodę kalcynowaną (Na2CO3),

nadwęglan sodu.

Boraks ma właściwości zmiękczające wodę oraz wybielające; wywabia plamy oraz usuwa nieprzyjemne zapachy. Gdzie kupić boraks? Na przykład w Drogerii Ekologicznej.

 

Nadwęglan sodu to naturalny odplamiacz i rozjaśniacz białych tkanin, w wodzie zamienia się w aktywny tlen (woda utleniona).

Do proszku można także dodać wiórki z szarego mydła.

 

Kraj pochodzenia: Turcja