Cukier Brzozowy Ksylitol Bezglutenowy, 1000g

 

Posiada niski indeks glikemiczny (7/8) w porównaniu z cukrem (70/100). Nie wpływa na silny wzrost cukru i insuliny we krwi. Nie zawiera fruktozy. 

1g cukru to 4 kalorie, 1g ksylitolu to 2,4 kalorie

Zastosowanie: alternatywa dla cukru.

Skład: cukier brzozowy.

Kraj pochodzenia składników: Finlandia

Produkcję ksylitolu rozpoczęto w Finlandii podczas II Wojny Światowej. Szukając alternatywnego źródła cukru w czasie okupacji niemieckiej i portowemu z zaopatrzeniem, Finowie zaczęli wytwarzać słodką substancję z kory brzozy. Po wojnie zaczęto go używać masowo i dzięki temu ksylitol stał się przyczyną braku próchnicy i fińskich dzieci. Dostają one po każdym posiłku pastylki lub gumy do żucia z ksylitolem.


To właśnie brak próchnicy u dzieci powoduje iż najczęściej poszukiwane mym produktem jest ksylitol fiński a nie jego chińskie zamienniki. Ksylitol można używać także do słodzenia kawy i herbaty, słodzić desery, dodawać do przetworów takich jak dżemy czy konfitury. Kupując ksylitol należy sprawdzić jego pochodzenie tj. czy na opakowaniu ma jasno określone pochodzenie, Finlandia a nie Chiny.

 

Cena ksylitolu uzależniona jest najczęściej od sposobu jego pozyskiwania. Chińczycy uzyskują ksylitol z kukurydzy przez co jego produkcja jest dużo tańsza niż z drewna brzozy. Chiny są obecnie największym producentem ksylitolu a firmy z USA, Kanady i Europy importują chiński ksylitol i sprzedają go pod własna marką po zaniżonej cenie w stosunku do ksylitolu fińskiego. Największe obawy związane z ksylitolem z Chin dotyczą uprawy kukurydzy, która może być modyfikowana genetycznie i poddawana działaniu środków chemicznych aby uzyskać większą wydajność.