SODA KALCYNOWANA - Węglan Sodu BEZWODNY LEKKI - Better Land, 1 kg

Soda Kalcynowana - Bezwodny Węglan Sodu w proszku marki BetterLand

Soda kalcynowana (Na2CO3 - węglan sodu bezwodny, zwana też lekką sodą piorącą) jest to nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu węglowego i sodu. Występuje w postaci białego proszku, dobrze rozpuszczalna w wodzie. Soda kalcynowana ma właściwości higroskopijne (chłonie wodę). 

Używamy w rękawiczkach, bo drażniąca! Chowamy przed dostępem dzieci oczywiście!

Do czego używać sody kalcynowanej?

  • Soda kalcynowana dobrze wybiela pranie i "namaczanie" przed praniem
  • Można użyć tej sody do zrobienia samodzielnie ekologicznego proszku do prania
  • Do dosypania do zwykłego proszku, żeby ładnie się wybieliło pranie - soda kalcynowana wybiela
  • Do zrobienia domowym sposobem tabletek lub proszku do zmywarki. 

Dlaczego lepiej wybrać sodę kalcynowaną? 

Dom można czyścić albo niezliczoną ilością "psikaczy" i detergentów z marketu - wybór jest ogromny, składy bardzo podobne - albo przerzucić się na ekologiczne, proste, sprawdzone od lat (i często w tej sklepowej chemii też używane, tylko ładniej zapakowane) środki. Jednym z nich jest soda kalcynowana. Poza tym warto zaopatrzyć się w wodorowęglan sodu (sodę oczyszczoną), kwasek cytrynowy, olejki eteryczne, żeby milej pachniało i boraks (wg przepisów nie wolno sprzedawać go osobom fizycznym, więc nie oferujemy tego środka). Do tego ocet, oliwa z oliwek i praktycznie mamy zestaw środków do czyszczenia domu. No, może jeszcze szare mydło. Będzie tanio i zdrowiej dla domowników i Natury :) 

 W gospodarstwie domowym soda kalcynowana jest niezastąpiona dla każdego, kto chce zrezygnować ze szkodliwej chemii produkowanej na skalę masową i stosować przyjazne dla środowiska, a jednocześnie równie skuteczne rozwiązania. Wykorzystujemy tu przede wszystkim takie właściwości sody jak: zdolność do zmiękczania wody, neutralizowanie zapachów, higroskopijność (zdolność pochłaniania wody), zdolność usuwania szczególnie uporczywych plam (np. z wosku, kawy, smaru, wina czy szminki).

Soda kalcynowana może z powodzeniem zastąpić wiele stosowanych w domu a szkodliwych detergentów, ponieważ możliwości jej stosowania są bardzo szerokie. Soda doskonale sprawdza się do mycia szkła, w tym również luster, podłóg (oprócz pokrytych woskiem i lakierowanych), jest przydatna podczas sprzątania i dezynfekcji całej łazienki, przydaje się do prania i zmywania naczyń - z dodatkiem sody można samodzielnie przygotować skuteczny proszek do prania lub tabletki do zmywarki - po instrukcje polecamy zajrzeć na zaprzyjaźniony blog organiczni.baranowscy.eu.  

Stosując sodę kalcynowaną należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ działa drażniąco na oczy, podczas używania należy stosować rękawice i chronić twarz i oczy, a następnie dokładnie umyć ręce, w przypadku dostania się do oczu należy dokładnie przepłukać je woda przez kilka minut i zgłosić się do lekarza.

Zastosowanie sody kalcynowanej w przemyśle:

– regulator kwasowości, substancja spulchniająca, dodatek przeciwzbrylający
– stanowi w połączeniu z wapnem najprostszy i najtańszy sposób zmiękczania wody
– wykorzystywana w przemyśle celulozowo-papierniczym
– do odsiarczania spalin
– w przemyśle szklarskim – soda kalcynowana stanowi kluczowy surowiec przy wytopie szkła
– w przemyśle produkcji środków piorących i czyszczących
– w przemyśle chemicznym sodę kalcynowaną stosuje się do wytwarzania nawozów mineralnych, a także barwników i pigmentów.
 


Przypominamy, że stosowanie własnoręcznie wykonanych „ekologicznych” środków czystości w domu i odczynników chemicznych odbywa się na własną odpowiedzialność. W celu bezpiecznego użytkowania należy przestrzegać środków bezpieczeństwa i przechowywania oznaczonych na opakowaniu, zadbać o dokładne odważanie, odmierzenie odczynników, odpowiednie miejsce przechowywania, brak dostępu dzieci do odczynników chemicznych oraz używanie odpowiednich ilości odczynników.
Odczynniki, które oferujemy pochodzą od licencjonowanego dystrybutora, mają świadectwo jakości i tzw. „Kartę charakterystyki” dostępne dla zainteresowanych.
Skuteczność wykonanych domowymi metodami środków czystości może się różnić w zależności od przepisu, jakiego państwo użyją, od stopnia twardości wody w Państwa gospodarstwie domowym, stopnia zabrudzenia czyszczonych powierzchni.