Soki - czy wiemy, co pijemy?

Soki i wszelkie owocowe napoje są zazwyczaj lubiane przez dzieci tak bardzo, że mogłyby im spokojnie zastąpić wszystkie inne rodzaje picia. Podając dzieciom ulubione soki pamiętajmy jednak, że nie mogą one być jedynym rodzajem picia, jakie spożywa nasz maluch. Najzdrowsza do regularnego picia jest niegazowana i nie bardzo zimna woda. Warto nauczyć dziecko picia wody zanim poda mu się pierwsze soki. Poza tym dziecko powinno też znać smak delikatnych herbatek, mleka, a w późniejszym wieku również kakao czy „dorosłych”, mocniejszych w smaku herbat.

 

Jak odróżnić prawdziwy dobry, zdrowy sok od produktu udającego takowy?
Sok – aby mógł mieć na opakowaniu napisane „sok” zgodnie z prawem musi w całości pochodzić z owoców (lub warzyw). Najlepiej wybierać soki „nie z koncentratu”, bo te z koncentratu to soki, z których najpierw odparowano wodę, aby uzyskać koncentrat (sok wtedy traci część naturalnych właściwości, ale jest go mniej, więc producentowi taniej go transportować i przechowywać). Zgodnie z prawem sok z koncentratu może mieć dolaną wodę, ale tylko tyle, aby uzupełnić tę odparowaną.
Soki mogą być klarowne lub zawierać cząsteczki owoców lub warzyw. Możemy też spotkać soki przecierowe (np. pomidorowy, marchwiowy) czy soki typu „smoothies” czyli bardzo gładko zmiksowane, ale gęste i pożywne soki.

Nektar – zgodnie z prawem może zawierać zaledwie ponad 25% wsadu z owoców. Reszta może być wodą, cukrem, regulatorem kwasowości – kwasem cytrynowym. Nie powinniśmy w nim znaleźć substancji konserwujących, sztucznych barwników ani sztucznych aromatów.

Blisko nektarów są napoje – mogą składać się minimalnie w 20% z owoców – zatem nie przypominają w smaku prawdziwego soku. Wyglądem kartonika natomiast bardzo często przypominają pyszny, 100% sok z owoców. Wszelkie dodatki poprawiające wrażenia organoleptyczne – typu cukier, barwniki, aromaty mają za zadanie sprawić, abyśmy mieli wrażenie, że jednak pijemy sok kupiony po wyjątkowo korzystnej cenie.

Najbogatszym w naturalne składniki odżywcze, naturalne, a nie syntetyczne witaminy i najwierniej oddającymi smak prawdziwych owoców są soki z certyfikatem rolnictwa ekologicznego – po prostu 100% świeżo wyciśniętego soku, nie poddawanego żadnym ulepszeniom chemicznym. Niektóre soki – jako że nie są też dosładzane – mogą być trochę zbyt kwaskowe dla dzieci. Wtedy najlepiej rozcieńczyć je pół na pół z wodą.

Smacznego!

rabat misiontek.pl

Zobacz ofertę prawdziwych pysznych soków